Известие

Collapse
No announcement yet.

Разпънка за 166-ца?!... Може!

Collapse
X
 
  • Filter
  • време
  • Show
Clear All
new posts

  • Разпънка за 166-ца?!... Може!

    Здравейте колеги,
    Много пъти съм ползвал информация от форума наготово. Благодарен съм на колегите, които са си направили труда да опишат решението на един или друг проблем с цел просто да помогнат на някой нуждаещ. Искаше ми се и аз да допринеса с нещо, хем да се реванширам за това което получавам, хем да обогатя базата на форума.
    Направих си предна горна разпънка на 166-цата и според мен стана доста сполучливо, затова искам да го споделя с тези, които са заинтересовани.
    Защо се наех?
    1. Моята 166-ца е 2,4JTD. По мое мнение, а и в нет-а срещнах и други, които го споделят, купето е относително "меко" за теглото на колата и особено когато двигателя е дизелов. Не знам при вас как е, но при влизане в завой винаги имам едно усещане за несигурност в началото. Малко е непредвидима. Не държи стабилна линия в завоя. Леко недозавиване. Като цяло не съм сигурен какво точно се случва особено с по-висока скорост и по неравности. Бързам да кажа, че амортисьори, шарнири, тампони - всичко е ОК!
    2. При рязко ускорение колата сякаш се "чуди" накъде да тръгне ляво <-> дясно.
    3. При преминаване на неравност имаше едно странично леко разклащане от, което определено нямах нужда.
    След известни размишления и четене за предимствата на разпънката реших да пробвам. Не бях убеден, че ще забележа разлика, а хубавите (OMP, Sparco) си струват бая пари. Все пак е рисковано ако се окаже без ефект. Реших да рискувам и да купя. Супер! Ама се оказа, че никой на тоя свят не е направил сериино разпънка за тая кола. Уж е една от най-нуждаещите се, а няма. Голямо търсене падна. За всевъзможни имитации на автомобили има, но за моята няма. Не знех какво да мисля, но вече го бях решил и нямаше връщане назад. Прекарах няколко полу-безсънни нощи и накрая "по картинка" реших коя разпънка да взема така, че да стане с минимални модификации -> OMP Peugeot 406 (&#163;81.64).
    Хубавото е, че явно няма никакъв интерес към нея и цената е сравнително ниска. Купих я и я получих. Изработката е много качествена! Все пак е OMP с възможност за реглаж.
    Загледах вече предницата на колата. Има голям проблем! Отляво за бомбето е захваната конзолата за тампона на мотора. Толкова е висока, че няма начин над нея да мине тръба и капака да се затвори. Зад нея минават и тръбите на климатроника. Кофти! Единственото хубаво нещо е, че въпросната конструкция е много масивна и стабилно захваната за бомбето. Единственото решение, което ми хрумна e да се ползва тя за захващане вместо класическия вариант.
    Купих винкелообразни планки, малко мерене, разпробиване, рязане и заварки и се получи. На снимките се вижда монтирана, както и след това закрита с капаците отстрани.
    Добре изглежда според мен.
    А дали ще върши някаква работа?...
    О, да! Повярвайте ми!
    Още с излизането от гаража усетих разликата.
    С една дума мога да кажа. Предницата сякаш се "бетонира"!
    1.Няма вече странични поклащания. Предницата остава хоризонтална и реагира стабилно при неравности. Амортисьорите сякаш заработиха по-добре. Вероятно вече работят в паралел и резултата е по-твърда возия. Не е неприятно. Просто лекото усещане за "лигавост" (извинете ме за израза) изчезна.
    2. Основната ми болка - влизането в завой. Чудо! Супер! Не мърда! Волана стана по-директен и информативен. Неравностите ги усещам като опити да се завърти волана в някоя посока. Преди просто се губеше връзката между колелата и ръцете ми.
    3. Газ от място. Гумите изтърват (нямам тракшън контрол), но колата върви по конец.
    4. Кръговото на 4-ти километър? Е няма такъв кеф! Тухла четворка! Купето почти не се накланя. Колата е значително по-стабилна.
    За мен разправията абсолютно си струваше. Много съм доволен!

    Имам само една молба за финал. Нека темата не се превръща в спор от рода:
    "Има ли смисъл то разпънките по принцип?"
    "Има ли нужда от разпънка 166-цата по принцип?"
    "Скапана ти е колата щом има нужда от разпънка!" и т.н.
    Нека пишат само хора, които имат желание да си направят такава, но по една или друга причина още не са го сторили. Успех, дерзайте!

    Поздрави на всички!
    Attached Files

  • #2
    Click image for larger version

Name:	1486700_637730906284252_1132300565_n.jpg
Views:	1
Size:	6.8 Килобайта
ID:	2332690
    sigpicnicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

    Comment


    • #3
      Първоначално публикувано от NVG Покажи съобщение
      ....
      Поздравления за грамотния пост! Добре е станало, а щом има и ефект всичко е ок!
      sigpic
      156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
      "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

      Comment


      • #4
        Супер е станало. За мен е малко странно разпънка на такава кола, още повече, че 166 не се гъне особено отпред (за разлика от 156/147, при които се усеща доста усукване).

        Comment


        • #5
          Сега се сетих че преди много време видях че стар приятел Роман беше сложил на неговата.

          Click image for larger version

Name:	Roman.jpg
Views:	1
Size:	84.1 Килобайта
ID:	2332705
          sigpicnicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

          Comment


          • #6
            Много интересно. Имаш ли повече снимки?

            Comment


            • #7
              Не,той само тази е качил.
              sigpicnicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

              Comment


              • #8
                Първоначално публикувано от Doomguy Покажи съобщение
                Супер е станало. За мен е малко странно разпънка на такава кола, още повече, че 166 не се гъне особено отпред (за разлика от 156/147, при които се усеща доста усукване).
                Очень правилна колата сее от задното окачване.
                Алфа 166 2.4 JTD

                Comment

                Working...
                X